آشنایی با ایمیل مارکتینگ و تاریخچه آن

آشنایی با ایمیل مارکتینگ و تاریخچه آن، قطعا شما نیز روزانه ایمیل‌های مختلفی دریافت می‌کنید و به سادگی از کنار بسیاری از آنها می‌گذرید. در این بین تنها ایمیل‌هایی باز خواهند شد که برایتان جذاب و کاربردی است. این ایمیل‌های جذاب نتیجه یک ایمیل مارکتینگ حرفه‌ای است. زمانی که تازه با ایمیل آشنا شده بودم و حتی به سختی و با چندین بار تلاش توانستم در یاهو ایمیل بسازم، به هیچ عنوان ایمیل‌های ناآشنا را باز نمی‌کردم زیرا در بسیاری سایت‌ها نوشته شده بود با باز کردن این ایمیل‌ها امکان هک شدن وجود دارد. شاید شما هم مثل من احتیاط می‌کردید تا امنیت خود را حفظ کنید. در این مقاله قصد داریم به تعریف ایمیل مارکتینگ و تاریخچه آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است. اصولا کسب و کارها از ایمیل مارکتینگ برای معرفی محصول و خدمات خود استفاده می‌کنند. البته کاربرد ایمیل مارکتینگ بیش از این حرف‌ها است. از ایمیل مارکتینگ نه تنها برای معرفی محصول و خدمات، بلکه برای معرفی تخفیفات، انتشار اخبار و … استفاده می‌شود. این کار بیشتر برای حفظ ارتباط با مشتری یا مخاطبان انجام می‌شود. در واقع کسب و کارها با ایمیل مارکتینگ سعی می‌کنند وفاداری مشتریان خود را به دست آورند نه اینکه مشتری جدید جذب کنند.

برای حفظ ارتباط با مشتری ایمیل یک راه ارتباطی بسیار خوب است زیرا انعطاف پذیری بالایی دارد و به کمک آن می‌توان هر نوع محتوایی اعم از متن، تصویر، لینک، ویدئو یا هر نوع فایلی را برای مخاطب فرستاد.

شاید ایمیل مارکتینگ یک راه عالی و موثر برای حفظ ارتباط با مشتری باشد ولی اصلا آسان نیست.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

حدود ۴۰ سال پیش فردی به نام گری توئرک یک ایمیل تبلیغاتی برای حدود ۴۰۰ مشتری ارسال کرد و با اینکار توانست فروشی حدود ۱۳ میلیون دلار داشته باشد.

پس از اینکار به او لقب پدر اسپم در دنیا را دادند. ولی نظر خودش این نبود. من هم با آقای گری توئرک موافقم. او این ایمیل‌ها را هدفمند و برای مخاطبان خاصی ارسال کرده بود. همین موضوع نیز سبب شد که بتواند فروشی عالی داشته باشد. در واقع اکثر افرادی که ایمیل را دریافت کردند، مخاطبان درستی بودند که پس از دیدن ایمیل به خرید اقدام کردند. به همین دلیل لقب پدر ایمیل مارکتینگ برای توئرگ مناسبتر است.

ایمیل مارکتینگ از چه سالی شروع شد؟

از سال ۲۰۰۰ به بعد با پیشرفت اینترنت و بسترهایی مانند Hotmail کار تبلیغات ایمیلی شروع شد. اما یک مشکل وجود داشت، اینکه inbox افراد پر از ایمیل‌های تبلیغاتی و آزاردهنده غیرمرتبط بود. به همین دلیل محدودیت‌هایی اعمال شد تا جلوی ایمیل‌های اسپم و آزار دهنده گرفته شود.

از سال ۲۰۱۰ به بعد به دلیل پیشرفت بسیاری که اینترنت و گوشی‌های هوشمند داشتند و البته ارزان بودن ایمیل مارکتینگ ، دوباره توجه بسیاری به این شیوه بازاریابی شد. البته تغییرات عمده‌ای نیز صورت گرفت تا این نوع بازاریابی نتیجه بخش باشد و به جای آزار مخاطب، سبب ارتباط بهتر او با کسب و کار شود.