F1، S1 و X1، سه مورد از گران قیمت ترین پلاک های تاریخ انگلستان
F1، S1 و X1، سه مورد از گران قیمت ترین پلاک های تاریخ انگلستان

F1، S1 و X1، سه مورد از گران قیمت ترین پلاک های تاریخ انگلستان، همان‌طور که می‌دانیم، پلاک شناسنامه‌ی خودرو است و کم‌تر کسی پیدا می‌شود که در طول روز برای چیدمان اعداد و حروف آن‌ اهمیتی قائل ‌شود. این در حالی است که این چیدمان، برای عده‌ای چنان ارزشمند است که حاضرند برای آن بهای گزافی بپردازند، گاها ارزشی قیمتی این پلاک‌ها از قیمت یک سوپراسپرت نیز گران تر است. شاید به جرات تنها کاربرد مفید پلاک رند را برای پلیس‌ راهنمایی رانندگی دانست که در صورت تخلف راننده، به زحمت کمی برای جریمه کردن نیاز است!

F1

بوگاتی ویرون، نام سوپر اسپرتی است که دیدن آن، طراوت خاصی را به روح آدم هدیه می دهد؛ حال تصور کنید تصویری از این خودرو با یک پلاک منحصربه‌فرد روبروی شما قرار بگیرد، چه غروری به شما دست می‌دهد ؟ F1، جزو گران قیمت‌‌ترین پلاک‌های یک دهه‌ی اخیر بوده که امروز به صاحب یک بوگاتی ویرون تعلق دارد.

این پلاک پیش‌تر متعلق به دارنده‌ی ولوو S80 بود که طی معامله‌ای در سال ۲۰۰۸ و با مبلغ ۴۴۰.۶۲۵ پوندی صورت گرفت، دارنده‌ی یک سوپراسپرت و پرچم‌دار آن را تصاحب کرد. صاحب این پلاک ادعا می‌کند که اگر روزی قصد فروش F1 را داشته باشد، آن را زیر ۱۰ میلیون دلار نمی‌فروشد؛ مبلغی که می‌توان با آن حدود ۶ دستگاه بوگاتی ویرون ۱.۷ میلیون دلاری خریدار کرد.

S1

اشتباه نکنید! صاحب این پلاک دارنده‌ی آئودی S1 نیست. اصلا شاید هیچ منطقی پشت S1 و این خودرو نباشد مگر یک عنوان راحت و متمایز برای اتومبیل نیمه لوکس که تا حدی هزینه‌ی گزاف آن را توجیه کند. شاید اگر یک خودروی معمولی داشتید، ۴۰۴.۰۶۳ پوند هزینه برای پلاک S1 دور از منطق بود اما هنگامی‌ که صاحب یک دستگاه رنج‌رور باشید، این هزینه می‌تواند عنوان منحصربه‌فردترین خودرو شاسی‌بلند را در خاک کشور انگلیس، برای شما رقم بزند.

این پلاک که در سپتامبر ۲۰۰۸ با هزینه‌ی حدودی ۲ میلیارد تومانی خریدار شد، ارزش امروز آن بیش از دو برابر تخمین زده شده است.

X1

احتمالا درست حدس زده‌اید، صاحب این پلاک دارنده‌ی یک دستگاه ب.ام.و X1 است. ب.ام.و X1 یک خودروی کراس‌اور کوچک است که در ایران جزو خودروهای تقریبا لوکس شناخته می‌شود اما در بازار جهانی، مدل پایه‌ آن ۳۳ هزار دلار قیمت دارد. این پلاک در نوامبر ۲۰۱۲، هزینه‌ی ۵۰۲.۵۰۰ پوندی رو دست خریدار خود گذاشت.

حال با آوردن یک ماشین حساب، درمی‌یابیم که این خودرو ۱۵۰ میلیون‌ تومان در بازار جهانی ارزش دارد و ارزش پلاک آویخته‌ شده بر روی آن، ۲۵۰۰ میلیون تومان است که به تنهایی معادل ۱۶ دستگاه از این خودرو است!